"לא נוכל לפתור בעיות באמצעות

 אותה צורת חשיבה שהשתמשנו כשיצרנו אותם"

-אלברט אינשטיין-

 

מדריך לשיפוצים

הדרך הנוכנה לעבור את השיפוץ בראש שקט ובהצלחה

מבוא

תכנון נכון של פרויקט חידוש הבית יחסוך לכם זמן, כסף וכאבי ראש.
כשאתם מגיעים מוכנים עם תכנית וידע בסיסי, קל יותר להתחיל את הפרויקט ולהסביר לאנשי המקצוע את הצרכים שלכם. וחוץ מזה, ידע זה כוח. כשאתם מבינים על מה אתם מדברים, קשה מאד לטייח אתכם!
המדריך מיועד לכל מי שמעוניין לשפץ, לשדרג או להתאים מחדש את ביתו לאורח חיים חדש.

למי מתאים המדריך?

המדריך מיועד לכל מי שמעוניין לשפץ, לשדרג או להתאים מחדש את ביתו לאורח החיים הנוכחי.

למה לכם מדריך לקראת שיפוץ ובנייה?

תכנון נכון של פרויקט חידוש הבית יכול לחסוך זמן, כסף וכאבי ראש. בכדי לתכנן בצורה מיטבית יש לבצע פעולות ההכנה שהינן הכרחיות לקראת הפרויקט שלכם.

במדריך זה תמצאו קווים מנחים למה קורה לפני שיפוץ, מה עושים, איך מתכוננים, מה כדאי לדעת, המלצות, טיפים ודוגמאות רלוונטיות. חשוב להבין את התהליך במלואו, מומלץ וראוי שתהיו שותפים לתהליך, עם הבנה מלאה של השלבים והדרך, עד לתוצאה הסופית. 

לפני הכול כדאי שתדעו

עבודות שיפוצים נחלקות:

  שיפוץ קוסמטי – שיפוץ שמטרתו לשפר את מראה הנכס המשופץ כך שייראה אסתטי ומתפקד. לרוב, שיפוץ כזה יכלול עבודות צבע לחידוש המראה, תיקוני קירות, דלתות, אינסטלציה וכדומה.

  שיפוץ כללי – זהו שינוי משמעותי ומקיף יותר במראה או ברמת התפקוד של הנכס, ולרוב זה כולל חידוש של הרצפה, הקרמיקה, מערכות אינסטלציה, חשמל, מיזוג אוויר…

  שיפוץ יסודי – כאן אנו משנים לחלוטין את הנכס, כמו למשל שינוי בסידור החדרים ובמספרם, ואף שינוי הייעוד, כמו למשל המרת בית עסק לדירה וכדומה.

חלק מהפרויקטים מורכבים יותר וחלקם מורכבים פחות. בסופו של דבר, כל תהליך מוצלח של בנייה או שיפוץ בנוי על בסיס זהה – חייבים לתכנן מראש. חוסר תכנון יכול להוביל אתכם להוצאות גדולות ומיותרות ולתוצאות שאינן מספקות. תכנון נכון ייעל את תהליך השיפוץ ויעניק לכם ביטחון ושקט נפשי לאורכו.

החלטתם לשפץ?

קיים סדר הגיוני שבו מומלץ לגשת לפרויקט שיפוץ בכל גודל:

• תכנון

      − בניית פרוגרמה

      − הגדרת תקציב

      − צוות תכנון

       תוכנית מדידה

       תוכניות עבודה

      − כתב כמויות

• בחירת בעלי מקצוע

• חוזה ביצוע

תכנון

בניית פרוגרמה

לפני שאתם בכלל מדברים עם מתכנן, חישבו על המטרות שלכם ועל השימושים של החללים השונים: מי ישתמש בהם? כמה אחסון אתם צריכים? האם יש לכם מוסיקאים במשפחה שצריכים חדר אקוסטי להתאמן בנגינה? האם הילדים שלכם זקוקים למרחב משלהם לצפות בטלוויזיה, לשחק משחקים?
האם אתם צריכים משטח אי למטבח כדי להכין אוכל או לעזור לילדים בשיעורי הבית? האם חדר ההורים זקוק לחדר רחצה צמוד? וכו…

התהליך הזה נקרא בניית פרוגרמה. ועבודה הזאת עדיף לעשות יחד עם אנשי תכנון (אדריכל, מעצב, הום סטייליסטית) כי בסופו של דבר הם מי מחפשים איך זה בה לידי ביטוי בתכניות עבודה.

   לדוגמה:
אתם מאד אוהבים להשפך אחרי עבודה על הכורסא נוחה עם ספר או עיתון לאיזה חצי שעה לפני שממשיכים את היום או ערב. מין טקס סיום יום עבודה. זה מה שעשיתם לפני שיפוץ וזה מה שרוצים לעשות אחרי רק עוד יותר בכייף.

   למתכנן יש לשאול אותכם מספר שאלות:

איפה רוצים למקם את הכורסא? מה סוג התאורה שרוצים לקבל? מה חשוב שיהיה בנגישות היד? וכו'…

   מה יכול לקרות אם לדלל על שלב בניית פרוגרמה?

– לא מספיק אור באזור הכורסא, צריך להוסיף נקודת חשמל או תאורת קיר.
– צריך לקום כדי לסגור או לפתות וילון, אולי עדיף היה לחשוב על פיתרון וילון או תריס חשמלי.
– אזור של כורסא נפל על אזור משחקים ילדים (אולי זה טוב, אולי פחות).

   חשוב!!!

תעזרו כמה שיותר במקורות השראה באינטרנט ובחוברות עיצוב הבית. זה ממש עוזר לפני השיפוצים. אבל תמיד זכרו שתמונות זה רק תמונות וזה רק מקור לרעיון. ואתם הרבה יותר מיוחדים ורק אתם יודעים מה אתם צריכים באמת.

הגדרת תקציב

אל תחששו לחלום! תנו לעצמכם לצייר בדמיונכם את חדר השינה האידיאלי, את המקלחת המפנקת ביותר, את המטבח הפונקציונלי והיפייפה בו תבשלו את הארוחות הכי טעימות. לכו על זה ובגדול! לאחר שתסיימו לדמיין, חזרו אל התקציב ותנסו לבנות את חלומכם עליו.

איך להגדיר תקציב במדוייק אין לזה שיטה!

אנחנו ממליצים לעשות את זה בשני שלבים:

1 .קודם כל להגדיר את המסגרת ראשונה פחות %20-15.  החליטו בדיוק מה אתם רוצים להשיג מהפרויקט ותארו מה הם האלמנטים שאתם רוצים לכלול בשיפוץ. הגדירו תקציב ריאלי שבאמצעותו אתם רוצים להשיג את כל המטרות של הפרויקט.

לדוגמה:

תקציב שלכם 100 אלף, פחות %20 של בילתי צפוי מראש – 80 אלף תקציב לשיפוץ.

2 .מכינים תכניות אדריכלות ועיצוב, בוחרים חומרים, עורכים כתבי כמויות כדי לדעת איזה כמות החומר נדרשת לפרויקט. מקבלים הצעות המחיר מבעלי מקצוע על ביצוע עבודות שונות או מקבלן ראשי. ולאחר מיכן כשיש מחירים לחומרים ולעבודה (כמובן לאביזרי אינסטלציה, ריהוט ומה שלא מחליפים) חוזרים עוד הפעם למסגרת ראשונה 80 אלף ובודקים שאין חריגות.

בתוך פרויקט השיפוץ יש לבצע עבודות ביצוע שונות. לכל אחת מהעבודות האלה מכינים תכנית, למשל: תכנית הריסות, תכנית בנייה, תכנית חשמל, תכנית אינסטלציה, תכנית מטבח, תכנית תאורה וכו'.
כשהפרוגרמה מוכנה, יוצרים סקיצות ובודקים את החלופות השונות, המודלים שאפשר להשתמש בהם והקונספט שיוביל את הפרויקט. פשוט בודקים איך לבצע הלכה למעשה.

איך לקבוע סדרי עדיפויות כדי לעמוד בתקציב?

רומא לא נבנתה ביום אחד וגם הבית שלכם לא חייב להיבנות בחיפזון. אם מרגיש לכם שאתם מותחים
את התקציב שלכם רחוק מדי, תשקלו לשפץ בשלבים. הכינו רשימה על פי סדר עדיפויות ותעבדו איתה.

צוות תכנון

לפני שאתם בכלל נכנסים לשלב התכנון, כדאי שתדעו מיהם אנשי המקצוע שאתם יכולים להיעזר בהם עוד בהתחלה. ומומלץ להעזר בשירות שלהם עוד בשלב בניית פרוגרמה לשיפוץ.

אדריכל – בעל תואר אקדמאי, זכות חתימה בלי הגבלה לגובה, רשום בפנקס מהנדסים ואדריכלים. השכלה בתכנון אדריכלי ועיצוב פנים.

הנדסאי אדריכלות – בעל תעודה הנדסאי, זכות חתימה עד 16 מטר גובה, רישום בפנקס הנדסאים. השכלה בתכנון אדריכלי ועיצוב פנים.

מעצב פנים – בעל תואר אקדמאי (או קורס). השכלה בעיצוב פנים

הום סטייליסטית – בעל תעודה של קורס מתאים, ידע בעיצוב פנים והום סטיילינג.

השיחה מי יותר טוב ואיזה תעודה יותר שווה מיותרת. הכל תלוי בפרויקט ומרכבותו איפה שהום סטייליסטית יכולה ליות יותר יעילה מכל אדריכל, ואיפה שהנדסאי בניין יכול להיות יותר יעיל מכל מעצבת. חשוב להבין שכל האנשים האלו רק כלים להסגת מטרה שלכם.

הכי חשוב שתהיה תקשורת טובה עם בעלי המקצועות השונים שבחרתם. הולכת להיות לכם תקופה מאתגרת ומרגשת. תמיכה של אנשים טובים, אמינים ומקצועיים בתהליך, תסייע להשלים את הפרויקט שלכם בשמחה ובהצלחה.

תוכנית מדידה

לפני שניגשים לתכנון של השיפוץ צריך לעיין תוכניות בנייה קודמות של הנכס ולבצע מדידה. אם אין תוכניות בנייה של הנכס ביד אפשר לקבל אותם ברשות מקומית (עירייה או מועצה).

למה זה חשוב?

קודם כל לפני הריסות חייבים לדעת איפה בקירות חוץ ופנים נמצאים כל עמודי קונסטרוקציה של הבית, איפה עוברת צנרת ניקוז או ביוב או כל מערכת אחרית.

קונסטרוקציה של הבניין היא של אף אחד היא שייכת לבניין (אפילו אם עמוד עובר באמצע סלון שלכם), ובלי אישור מהנדס אסור לפגוע בה!

לדוגמה:

לא עיינתם בתוכניות בנייה, ובאתם לשבור איזה קיר בתוך הבית. פתאום התגלה עמוד בטון בתוך הקיר ואסור להוריד אותו. זה אומר רק דבר אחד- כל התכנון הלך! ואתם תצטרכו לחשב כל החללים ופונקציות מחדש.

תוכנית מדידה תמיד עדיף לעשות כדי לדעת מצב קיים של הנכס ולא להסתמך על תכניות בנייה לפני 50 שנה. תמיד יש שינויים ותוספות בנכסים ישנים וגם חדשים. כך אחרי מדידה לפני שניגשים לתכנון יש את כל המידות עדכניות, כל פתחים, כל ניקודות חשמל וכו'.

 

חלוקת דירה ליחידות דיור

תוכנית עבודה

הן ממש מפה איפה שתמצאו רגליים וידיים בתוך הפרויקט שלכם.

למה זה טוב?

השאלה הזאת נשאלת לא מעט. וברור מצעד הלקוח שבמקרה בנייה חדשה צריך חתימה של מהנדס ואדריכל/הנדסאי אדריכלות וליווי עד קבלת היתר. אז למה במקרה השיפוצים צריך הוצאה מיותרת על מעצב או מיניהם? למה כי:

– תוכניות הן מסמך כחלק מהחוזה עם קבלן או בעלי מקצוע

– על פי תכניות אפשר לערוך כתבי כמויות

– תוכניות וכתבי כמויות משמשים בקבלת הצעת מחיר לעבודות מקבלן או בעלי מקצוע שונים

– על פי תוכניות בונים הדמיה של פרויקט

אפילו כשמשפצים רק חדר אמבטיה אחד מכל דירה רצוי לעשות פריסה של כל הקירות, לראות איך תאימה קרמיקה שבחרתם בכל פינה, האם אביזרים סניטריים נכנסים למקומם, ואיפה נופלת תא ביקורת של הביוב בעמצא של חדר או באיזה פינה יותר סמוייה.

כתב כנויות

שיפוץ בבית לא רק משפר את איכות החיים, אלא גם יכול להגדיל באופן משמעותי את ערך הנכס שלכם. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון את אילוצי התקציב לפני שאתם מתחילים פרויקט שיפוץ. 

תכנון וניהול עלויות לא יעיל, יכול לגרום לחריגה משמעותית בתקציב. במידה והתקציב נגמר, אולי אפילו תצטרכו לעצור את הפרויקט באמצע כדי להבין איך ממשיכים. מצב לא נעים שניתן להימנע ממנו.

מהו כתב כמויות?

לאחר שבניתם את התכנית האדריכלית ואתם יודעים מהו התקציב שלכם, זה הזמן לבדוק איך פורסים את התקציב. כתב כמויות הוא אחד הכלים העיקריים, שיכולים לסייע לכם בעמידה בתקציב, זאת על ידי אומדן כמויות.

מדובר במסמך שמכיל בצורה פרטנית את כל העבודות, סוגי החומרים והכמויות שיהיה צורך בהם במהלך הפרויקט כגון: עבודות הריסה, בנייה, איטום, צבע, אינסטלציה, חשמל, ריצוף, חימום, בידוד, קירות, ריהוט, אקססוריז ועוד. הכול כולל הכול, מתחילת הפרויקט ועד סופו. כל רכיב או חומר במ"ר, במטר רץ או לפי כמות. המסמך מציין גם מהו השטח הנתון לכל סוג של עבודה.

מי שיכול לסייע לכם בהכנת כתב כמויות הם: אדריכלי/ת או הנדסאי/ת אדריכלות או המעצב/ת או הום סטייליסטית (תלוי בפרויקט).

כמה עולה שיפוץ?

בחירת בעלי מקצוע

כתב הכמויות כבר מוכן ואתם יודעים בדיוק מה נדרש לכל עבודה בתוך הפרויקט שלכם. הגיע הזמן לקבל הצעות מחיר מבעלי מקצוע וספקים.

שלוש הצעות מחיר מכיוונים שונים יכולים לתת לכם איזושהי פרספקטיבה לגבי מה המצב בשטח. אם אינכם בטוחים, תמיד אפשר להשיג הצעה נוספת רביעית ואף חמישית.

החלום של כולם זה לסיים את פרויקט השיפוץ או הבנייה שלהם הכי מהר שאפשר ובתקציב שהוגדר. שאיפה זו היא בת השגה רק אם יש לכם אנשי מקצוע מאורגנים היטב, זמינים ואיכותיים באופן העבודה שלהם.

בבחינת הצעות המחיר, התייחסו לכל הפרמטרים ולא רק למחיר. אם תבחרו בבעל מקצוע זול יחסית, תוכלו אמנם לחסוך כסף, אבל אולי העבודה תיקח זמן רב יותר, כי מדובר במישהו שיש לו הרבה עבודה במקביל לפרויקט שלכם והוא עסוק מדי, או חומרי הגלם שהוא משתמש לא הכי איכותיים. מומלץ לבדוק לעומק: מה אתם מקבלים מכל איש מקצוע?

כשאתם עושים השוואת מחירים, תנו לכל בעל המקצוע את הנתונים הרלוונטיים לו מתוך כתב הכמויות שלכם. רק כך תוכלו לקבל הצעות מחיר מדויקות.

חוזה עבודה

לא משנה כמה טוב אתם מתכננים את הפרויקט שלכם, סביר להניח ששינויים בלתי צפויים עלולים להתרחש ואולי אף לגרום לעיכובים וחריגות בתקציב. לכן כדאי להגן על עצמכם.

חובה שיהיה הסכם כתוב המתאר את העבודה שתתבצע, את העלויות הכרוכות בשיפוץ וכיצד יבוצעו התשלומים. יש ליצור הסכמים עם כל אחד ואחת מבעלי המקצוע המעורבים בפרויקט שלך: בין אם מדובר בקבלן שמביא את אנשי המקצוע שלו ובין אם מדובר באנשי מקצוע שבחרתם בעצמכם לאחר קבלת הצעות המחיר. בנוסף, כל שינוי שהוחלט בשטח, חייב להתבצע גם בכתב, עם הסכם חתום המפרט את השינוי והמעורבים.

בכל פרויקט קיימים סוגים רבים של עבודות כמו: עבודות פירוק והריסה, עבודות אינסטלציה, עבודות גבס, עבודות איטום, חשמל, ריצוף, חיפוי, מיזוג אוויר, טיח, צבע, עבודות גג, נגרות (מטבח, דלתות) ועוד. צרו הסכמים כתובים וחתומים עם כל אחד מבעלי המקצוע המעורבים, או במידה ולקחתם קבלן אחד לכל הפרויקט, יש לסגור אתו את כל הפרטים. כך תוכלו להגן על עצמכם ולהבטיח על פי חוק, שהפרויקט שלכם יבוצע בצורה שלמה ועל פי התכנון.

שתיים שלוש ארבע לעבודה... סיכום

הצלחה של פרויקט נמדדת בשלושה פרמטרים: זמן, כסף ואיכות. במילים אחרות, פרויקט מוצלח הוא כזה שנעשתה בו עבודה איכותית על פי לוחות הזמנים שהוגדרו מראש, תוך עמידה בתקציב ריאלי שהוגדר.

צרו איתנו קשר